News

Toyota Motorsport wraca do rajdów

 TOYOTA Motorsport GmbH (TMG) będzie znów uczestniczyć w rajdach, wystawiając model TMG Yaris R1A. Pierwsza prezentacja samochodu odbędzie się podczas niemieckiego rajdu ADAC w dniach 24-26 sierpnia.

Celem przyświecającym twórcom TMG Yaris R1A było umożliwienie ścigania się początkującym zawodnikom za przystępną cenę. TMG przyjmuje już zamówienia na samochód, którego całkowita cena wraz z zestawem do modyfikacji wynosi około 22 500 Euro.

Przepisy FIA dla kategorii R1A dopuszczają jedynie ograniczone modyfikacje standardowego, trzydrzwiowego Yarisa z silnikiem 1,33 l. Zestaw do modyfikacji dostarczany przez TMG obejmuje rajdowy układ wydechowy, krótsze przełożenia skrzyni biegów oraz regulowane, sportowe zawieszenie o zmiennym prześwicie. Zestaw zawiera także dedykowaną klatkę bezpieczeństwa, osłony miski olejowej, zbiornika i przewodów paliwowych, system gaśniczy, rajdowe fotele i pasy, oraz awaryjny wyłącznik centralny.

TMG Yaris R1A ma szanse przed końcem roku stać się pierwszym na świecie samochodem, homologowanym przez FIA kategorii R1A (do 1400 cm³). Upoważnia to do udziału w regionalnych, krajowych i międzynarodowych zawodach różnych stopni, aż po rajdowe mistrzostwa świata.

Po pomyślnym zakończeniu prób przeprowadzonych w rejonie Saary, TMG Yaris R1A czeka publiczny debiut w niemieckim rajdzie ADAC, stanowiącym dziewiątą rundę WRC. Pojedzie on jako „pojazd zero”, jadąc z prędkością bliską maksymalnej, by zweryfikować warunki drogowe i zapowiedzieć rozpoczęcie każdego z etapów.

Samochód poprowadzi Isolde Holderied, która startowała w rajdowych mistrzostwach Niemiec jako kierowca fabryczny TMG. Towarzyszyć jej będzie Herbie Hossbach.

TMG Yaris R1A jest pierwszym elementem planów TMG, których celem jest dostarczanie prywatnym uczestnikom motoryzacyjnych imprez sportowych niedrogich samochodów o wysokich parametrach.

Yoshiaki Kinoshita, prezes TMG, powiedział: – „Powrót do rajdów, dyscypliny, w której kiedyś odnosiliśmy wspaniałe sukcesy, jest dla nas wielkim wydarzeniem. TMG Yaris R1A to coś zupełnie innego, niż nasze wcześniejsze projekty WRC – to przystępny cenowo, ekscytujący samochód, który umożliwia rzeszom nowych uczestników udział w wielkich imprezach rajdowych. Wielkie zainteresowanie tym samochodem świadczy o tym, że świat rajdowy ma apetyt na nową Toyotę. Sądzę, że to początek nowej dynastii TMG.”

Źródło: Samar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *