Toyota Avensis

Toyota Avensis – następca cenionego za trwałość i niezawodność modelu Carina E. Produkowany był w 3 wersjach nadwoziowych: jest jako 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowy liftback oraz w wersji kombi.

Nazwa Avensis została przedstawiona przez Toyotę w 1997 roku. Początkowo samochód występował tylko z czterema silnikami: 1.6, 1.8 i 2.0 benzynowe oraz 2.0 turbodiesel. Po faceliftingu w 2000 roku zmieniono wygląd zewnętrzny auta oraz zmodernizowano środek, m.in. deskę rozdzielczą na której znalazł się komputer pokładowy.

Karoserię Avensis cechują delikatne, spokojne linie oraz płynne przejścia między poszczególnymi elementami. Dach stanowi lekki łuk, który łączy pokrywę silnika z bagażnikiem. W wersji liftback szyba tylna sięga niemal końca auta. Podwójne reflektory przednie przykryte zostały wspólnym, lekko trójkątnym kloszem a pozioma atrapa współgra z przetłoczeniem maski silnika. Wysoko poprowadzony tył samochodu zawiera zintegrowany z klapą bagażnika spoiler, logo firmy, tablicę rejestracyjną i trójkolorowe, zachodzące na boki światła.

Jak na klasę średnią przystało, Avensis zapewnia wystarczającą ilość miejsca wszystkim podróżującym, szerokość umożliwia wygodną jazdę z tyłu trzem osobom. Fotel kierowcy ma regulowaną wysokość, regulowany jest także kąt pochylenia kolumny kierownicy. Wnętrze wykończone jest klasycznie, jakość użytych materiałów i staranność montażu jest wysoka, wiele jest praktycznych schowków a ergonomia nie wzbudza zastrzeżeń. Bagażnik sedana mieści 500 litrów a liftbacka o 10 więcej.

W 2003 roku Toyota przedstawiła całkowicie zmienioną wersje Toyoty Avensis. Oprócz wersji silnika dostępnych w poprzedniej wersji, możliwy był czterocylindrowy silnik 2.4 z Toyoty Camry

Avensis wyróżnia się masywną sylwetką o ciekawej linii nadwozia, choć wcale nie ekstrawaganckiej. Ciężka linia nadwozia sprawia wizualne poczucie bezpieczeństwa biernego, ale i czynnego, jest bowiem niemal przyssana do nawierzchni. Duża powierzchnia szyb, wielkie reflektory z przodu, ciekawe lampy z tyłu oraz duże koła dopełniają wrażenia, że mamy do czynienia z wygodą pomieszaną ze stylem sportowym.

W czerwcu 2006 pojawiła się Toyota Avensis po faceliftingu. Zmiany obejmowały umiejscowienie kierunkowskazów na lusterkach bocznych, system audio odtwarzający MP3/WMA/ASL, nowy zderzak przedni oraz nową atrapę chłodnicy. Wygląd wnętrza także został zmieniony.