Ilu kierowców korzysta z ASO

Toyota logo 41% ankietowanych kierowców przyznaje, że korzysta wyłącznie z nieautoryzowanych serwisów samochodowych lub dokonuje napraw samodzielnie. Natomiast 17% klientów korzysta wyłącznie z serwisów autoryzowanych – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

42% zmotoryzowanych w Polsce korzysta z obydwu typów serwisów (autoryzowanego i nieautoryzowanego), częściowo zależnie od tego, czy ich celem jest naprawa samochodu czy przegląd. Nieliczni (2%) decydują się zawsze na samodzielną naprawę samochodu.

Odsetek kierowców korzystających wyłącznie ze stacji nieautoryzowanych jest dwukrotnie wyższy niż odsetek kierowców korzystających wyłącznie z serwisów autoryzowanych. Stacje autoryzowane są najpopularniejsze wśród właścicieli samochodów marek: Skoda (30%), Opel (25%) oraz Toyota (25%).

„Z naszego badania wynika, że z serwisów autoryzowanych korzystają najczęściej użytkownicy takich marek samochodów jak Skoda, Opel i Toyota. Nie bez przyczyny: nowe samochody tych marek Polacy od kilku lat kupują najczęściej. Biorąc pod uwagę fakt, że z serwisów autoryzowanych korzystają głównie właściciele samochodów nie starszych niż cztery lata, serwisy tych marek są najpopularniejsze. W przypadku samochodów z wyższej półki cenowej (np. Audi czy BMW) stosunkowo niewielka grupa konsumentów może sobie pozwolić na nowy fabrycznie samochód. Najczęściej więc samochody tych marek to samochody kilku- lub kilkunastoletnie, których właściciele częściej odwiedzają serwisy nieautoryzowane. Jednocześnie spora grupa kierowców przyznaje, że korzysta z obydwu typów stacji obsługi, co oznacza, że Polacy coraz bardziej dbają o samochody i wybierając stację nie kierują się wyłącznie ceną zwłaszcza, jeśli samochód nie jest starszy niż 8 lat – twierdzi Grzegorz Sygnowski z ARC Rynek i Opinia.

Więcej: Samar.pl

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *